Dlaczego ludzie się stowarzyszają?

logo_psprW oczekiwaniu na świeże notki pozwolilam sobie na prywatę. Piszę pracę licencjacką o Polskim Stowarzyszeniu Public Relations, w którym mam przyjemność (a czasem stresujacą nieprzyjemność ;) ) być asystentką zarządu. Licencjat jest stricte praktyczny – strategia komunikacyjna PSPR. PRaca magisterska natomiast dotyczy tego, co mnie nurtuje od roku przynajmniej.

Dlaczego ludzie się stowarzyszają? jakie są motywy wejścia i wyjścia ze Stowarzyszenia?

logo1

Proszę o wypowiedź naszych czytelników – podejrzewam, że większość z nas należała/należy do jakiejś organizacji, której trzeba poświęcić czas a nie ma się z tego pieniędzy.

Czego szukacie w Stowarzyszeniach?

Jakie realizujecie potrzeby?

Co jest wartością dodaną członkostwa?

Dlaczego sie rezygnuje?

Co ma wpływ na wybór tego, a nie innego Stowarzyszenia?

Czy pracując w jakiejś branży czuje się powinność przynależenia do organizacji branżowej?

itd.

Wasze odpowiedzi pomogą mi w budowie scenariuszy do badań fokusowych, które będę przeprowadzać w nowym roku akademickim.

Jeśli nie chcecie odpowiadać na forum, to proszę o e-mail: luiza.jurgiel@gmail.com – z góry dziękuję za wypowiedź

Reklamy

Komentarzy 5

 1. stowarzyszenia, widzę to tak, że biorę od innych ale i sam daje ;) do tego dochodzi zaspokojenie jednej z potrzeb czyli chęć przynależności do danej grupy społecznej.

  • Zgadzam się z przedmówcą. Stowarzyszenie daje poczucie bycia w grupie osób o podobnym spojrzeniu na świat. W grupie zawsze łatwiej i ta potrzeba siedzi w człowieku od zawsze. Kiedy stowarzyszenie odnosi sukcesy – my też jesteśmy owiani sławą. Kiedy przegrywamy – łatwiej jest nam się z tym pogodzić, bo przecież „nie my jedni ponieśliśmy porażkę”.

   Ja jestem pod wrażeniem amerykańskiego systemu bractw zakładanych na uniwersytetach. To są grupy, które utrzymują kontakt i pomagają sobie przez całe życie, a przynależenie do niektórych z nich jest wielkim wyróżnieniem. Chciałbym, żeby w naszym przypadku też tak było, bo myślę, że stać nas na wiele więcej niż osiągnęliśmy do tej pory :)

 2. Obiecuję tu zamieścić wyniki moich badań za rok. Ale uwierzcie mi, ze wcale nie jest to takie oczywiste jak dla Was. i dlatego to badanie mnie kręci.

 3. Chyba wszystko zależy od rodzaju stowarzyszenia. Nasz Młody PR i PSPR to zgromadzenia zrzeszające ludzi związanych z konkretną grupą zawodową i tu motywacja jest dość prosta – możliwość zdobycia cennego doświadczenia, kontaktów zawodowych, zwiększenia swoich kwalifikacji etc.

  Nieco inaczej kształtują się motywy w przypadku stowarzyszeń hmm „społecznie zaangażowanych” (?) :) Moim zdaniem w Polsce trzeci sektor jest stosunkowo słabo rozwinięty. Na Zachodzie stowarzyszenia są niezwykle ważną częścią społeczeństwa obywatelskiego i aktywnie działają w sferze publicznej. Mam wrażenie, że u nas taka działalność nadal cieszy się dość złą sławą. Jeśli mowa o fundacjach i stowarzyszeniach, zawsze poddaje się w wątpliwość ich źródła finansowania, zawsze ktoś doszukuje się przekrętu (niestety często słusznie). Tym czasem chęć działania w stowarzyszeniach wiąże się dla mnie z „oddolnym ruchem społecznym” i realnym wpływem na zmianę rzeczywistości socjalno-politycznej w danym kraju.

 4. Działalnośc w stowarzyszeniach i fundacjach /ja akurat, jestem w fundacji/ pozwala coś zrobić dla czystej satysfakcji. Nie ma z tego kasy, profitów ale jest ogromna satysfakcja, że można zrobić coś ciekawego często w towarzystwie ludzi, którzy, w wolontariacie znajdują ucieczkę od codziennej pogoni za sukcesem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: