PŁATNY WARSZTAT DZIENNIKARSKIEJ SZKOŁY TVN 24

autor: KINGA PAWLAK

JobWanted Nie jest łatwo załapać się na dobre praktyki. Jak wiadomo każdy z nas chciałby nauczyć się czegoś więcej niż parzenia kawy czy podawania herbaty ;) A na pewno uzyskać doświadczenie i większą ilość godzin zajęć praktycznych niż te oferowane na uczelniach, jeżeli w ogóle o takich można mówić. Program studiów przewiduje zazwyczaj więcej godzin z zajęć teoretycznych – praktyki trzeba szukać gdzie indziej. Na rynku pracy pojawiają się różne oferty, jednak z taką jak oferuje TVN 24 spotykam się po raz pierwszy…

Z osób, które do 31 lipca złożą swoje CV, list motywacyjny oraz uzasadnią, dlaczego to właśnie one powinny zostać wybrane TVN 24 wyłoni 16 osób, które we wrześniu rozpoczną miesięczne praktyki.

Stacja oferuje 200 godzin warsztatów dziennikarstwa informacyjnego, a w nich:
– pisanie tekstów informacyjnych oraz montaż krótkich form telewizyjnych (vo/off)
– podstawy telewizyjnego dziennikarstwa informacyjnego
– poznanie programów komputerowych, przy pomocy których powstają serwisy najlepszej polskiej telewizji informacyjnej
– prowadzenie wywiadu
– przygotowywanie dobrej relacji dziennikarskiej z miejsca wydarzenia
– przygotowywanie materiału, na bazie którego będą powstawały materiały do serwisów informacyjnych
Po ukończeniu praktyk studenci oprócz doświadczenia zyskają certyfikat, referencje oraz portfolio na dvd z materiałami prezentowanymi i przygotowanymi przez siebie samego, z nagraną własną próbą kamerową.

Koszt praktyk to 2000 zł…ale jak mówi Lidia Zagórska z biura prasowego TVN-u. – „Uczestnicy płacą, ale mają możliwość odbycia większej liczby praktycznych zajęć niż na tradycyjnych studiach dziennikarskich”.
Na początku byłam tym faktem zdziwiona. Wiedziałam, że za praktyki studenci nie dostają pieniędzy, ale żeby za nie płacić? Moje wątpliwości rozwiał jednak Michał Samul, zastępca redaktora naczelnego TVN 24, który twierdzi, że: „Formuła płatnych szkoleń istnieje w mediach od lat. Prowadzą je choćby media publiczne”.
Natomiast Paweł Nowacki, redaktor naczelny serwisu dziennikarstwa obywatelskiego Wiadomości24.pl. uważa, że ITI korzysta z marki, jaką wśród młodych ludzi wyrobiło sobie TVN 24. „TVN 24 nie dość, że nie płaci stażystom, to jeszcze żąda od nich pieniędzy” – komentuje.

Podejrzewam, że praktyki w TVN 24 są marzeniem większości studentów dziennikarstwa czy PR. Zastanawia mnie jednak czy młodzi ludzie, którzy przeważnie sami utrzymują się w dużych miastach są w stanie zafundować sobie taką przyjemność?

Job Evaluation Day Image

Na pewno do TVN 24 trafi mnóstwo podań. Uważam jednak, że jeżeli wyłaniają kilkanaście najlepszych osób to praktyki powinny być darmowe. W końcu nie są one dostępne dla wszystkich, a żeby się zakwalifikować do ścisłej szesnastki trzeba posiadać pewne umiejętności, doświadczenie i powalające CV. Stacja TVN jest jedną z najbogatszych. Moim zdaniem mogłaby swobodnie zainwestować w rozwój przyszłych dziennikarzy.
Nie jestem za tym, żeby za takie wyróżnienie płacić, ponieważ sama opłacam swoje zaoczne studia i ich semestralny koszt pokrywa się z opłatą za miesięczne praktyki. Jednak jak już wspomniała Luiza – „Ja jestem za – zgodnie z zasadami rynkowymi – jest popyt jest podaż”.

Wszystkim zainteresowanym wzięciem udziału w warsztatach dziennikarskiej szkoły TVN 24 życzę powodzenia i połamania pióra przy wypisywaniu swoich zalet! :)

Reklamy

Komentarze 24

 1. Szczyt wszystkiego…
  Praktyki = praca za free
  Praktyki w TVN24 = 2000zł od praktykanta???
  Szczyt szczytów…
  W takim razie nie stać mnie nawet na praktyki…

 2. Dokładnie praktyki powinny być darmowe… Ale jednak z drugiej strony.. z takimi praktykami zwiazane jest poniesienie pewnych kosztów.. ktos musi prowadzic te praktyki.. i podejrzewam, ze 2000zł to tak naprawde koszty jakie ponosi firma. Z punktu widzenie studenta jest to jednak zbyt wysoki, jak dla niego wydatek…
  Kolejny argument to fakt, ze grupa ITI i TVN mają bardzo dobrze wyrobioną markę pracowdawcy.. do tego dochodzi rozpoznawalność firmy, wiec takie praktyki to fajna sprawa.. warto miec wpisane takie praktyki w CV.. zawsze to ulatwienie w starcie kariery zawodowej.
  Podsumowując jestem za takimi praktymi, ale…. powinno sie zminimalizować ich opłatę.. bo nie kazdego stac na taki wydatek, a wsród nich moze sie znaleść wielki talent dziennikarski albo najlepszych 2-3 praktykantów w nagrode powinno zostać zwolnionych z opłaty.

 3. „Praktyki powinny być darmowe”…
  „Studia powinny być darmowe”…
  „Służba zdrowia powinna być darmowa”…

  Kiedy do ludzi dotrze, że nie ma nic za darmo? Czy piętno komuny przeszło na pokolenie dwudziestolatków? Nigdy nie rozumiałem tej roszczeniowej postawy moich kolegów, może dlatego, że pracuję od II klasy LO.

  To tak jakby się oburzać, dlaczego UW karze płacić za studia wieczorowe i zaoczne. Albo Orlen za paliwo. A piekarze? Płacimy za chleb! Chcę nas zagłodzić złoczyńcy.

  Nie ma nic za darmo. TVN24 jest wysoko cenioną marką, może przyjmować kogo chce i za ile chce. Za darmo, z dopłatą albo z dopłatą. Po takim kursie kwalifikacje praktykanta wzrastają i możliwe, że dzięki temu znajdzie lepszą pracę.

  Jako student jestem przeciwny płatnym praktykom. Przyjęło się, że są bezpłatne i jakoś branża PR/media się tego do tej pory trzymała. To co proponuje TVN24 to płatny kurs szlifujący warsztat dziennikarski, sądząc po programie bardzo atrakcyjny i ciekawy. Błędem jest nazywanie tego praktykami. Przecież tytuł posta brzmi: „PŁATNY WARSZTAT DZIENNIKARSKIEJ SZKOŁY TVN 24”.

  Pozdrawiam
  Mateusz

 4. :

  Miało być „za opłatą lub z dopłatą”.

  Zapomniałem też pogratulować fantastycznej strony! Działacie lokalnie czy myślicie o działalności na skalę krajową?

  Zdrówko
  Mateusz

  • Dzięki! Na razie działamy lokalnie, ale jesteśmy otwarci na współpracę z ludźmi i organizacjami w całej Polsce. Także, jeśli byłbyś zainteresowany – zapraszamy :)

 5. Z chęcią. Jestem z UW, WDiNP spec. PR i marketing medialny, działam w samorządzie. Fajnie byłoby zrobić jakieś ogólnopolskie zrzeszenie studentów PR.

 6. Link jakiś by się przydał. Ludzie z PRu chyba powinni wiedzieć, że linki do materiałów źródłowych sa mile widziane przez czytelników? Ogólnie fajny blog.

 7. @AntyPot – masz rację, nadrabiamy: http://www.wirtualnemedia.pl/praca.htm?ogloszenie=2761620

  Ja generalnie zgadzam się z Mateuszem – skoro są chętni, żeby zapłacić z miesięczne szkolenie to dlaczego robić to za darmo?
  a) żeby podnieść prestiż?
  b) żeby wyszkolić konkurencję na przyszłość?
  c) żeby jeszcze bardziej nas kochali, bo odrywamy naszych dziennikarzy od pracy?

  To szkoła powinna nas przeszkolić za darmo/w ramach czesnego, a nie najlepsza telewizja.
  Jeżeli miałabym zostać dziennikarką telewizyjną to wolałabym zapłacić 2000zł TVNowi za miesięczny kurs niż 2000zł za studia zaoczne. Smutna prawda, ale na studiach dziennikarskich bardzo często dotyka się kamerę sporadycznie.

 8. To rzeczywiscie dziwne, jeszcze o tym nie slyszalam, nie tylko w Polsce, ale i w reszcie Europy.

 9. Zatrudnię wypłacalnego praktykanta !

  Skoro nie ma nic za darmo to dlaczego praktykant ma płacić za swoją pracę dla TVN, a nie odwrotnie?. Skoro korzyści są obopólne to wersja za free wydaje mi się uczciwa, ale od kiedy to uczciwość jest w cenie.
  TVN wyraźnie pokazuje swoje podejście do tego zawodu.
  Jesteś dobry? Nie masz kasy? – SPADAJ!
  Nie ma to jak pluć na swoją markę.

 10. jeśli chcecie o czymś mówić, to najpierw poznajcie temat, bo to, o czym, piszecie, to jest szkoła, warsztaty, a nie praktyki, za praktyki w tvn się nie płaci (w obie strony)

 11. Są to warsztaty, czyli szkolenie, czyli płatne. Co z tym dziwnego? A 2000 zł to nie jest majątek. Wystarczy jakiś czas odkładać a nie chodzić co tydzień na piwo i się uzbiera. Jak się chce to można. Trochę wysiłku…

 12. ale to nie praktyki tylko szkolenie- to jest „szkola TVN” a jak nie chcecie, to nie placcie i po problemie.

 13. Nie no błagam Was, nie badzcie smieszni.

  TVN 24 to nie BBC zeby w ten sposob sie cenić, szczegolnie ze teraz cena za ten PŁATNY STAŻ wynosi juz 3000zł

  TVN to zadna światowa marka, ktora moglibyscie sie szczycic. Wierzcie mi, ze umieszczajac to w CV nie powalicie na nogi innych pracodawców, bo oni nie sa głupi i maja naprawde duze pojecie na temat pewnym standardow. Doskonale odrozniaja wysilek wlozony przez osoby, ktore odbywaly staze lub praktyki szukajac ich na wlasna reke, co swiadczy o ich duzej determinacji, poswieceniu, zaradnosci, wytrwałości etc. od osob, ktore zapłaciły za certyfikat.
  O czym to może świadczyć? A no o tym, że ida na łatwizne.

  Jeżeli chciecie byc dziennikarzami to najpierw nauczcie sie wartościować pewne rzeczy, bo to jest nieodłączną częscią tego zawodu, zapoznajcie się z opiniami ludzi innych mediów, którzy maja wieloletnie doświadczenie, zapoznajcie się z rynkiem medialnym itd.

 14. To jest tylko dla studentow? czy moze kazdy?

 15. Każdy może wziąć udział w tych warsztatach. Ale czy na pewno warto? Na to pytanie każdy zainteresowany pracą w mediach musi odpowiedzieć sobie sam. 3 tys., bo tyle teraz kosztuje udział w warsztatach TVN24 to jednak sporo. Sporo, zważywszy na fakt, iż nawet przez większość obecnych pracowników TVNu ta kwota jest niezrozumiała. Na pierwszym spotkaniu wice-szef TVN24 pięknie opowiada o kosztach jakie ponosi stacja prowadząc warsztaty – że prąd, że czas reporterów, operatorów itd. Nie za bardzo wiem jak to koszt prądu, bo przecież dodatkowych jego zasobów nikt nie włącza dla uczestników stażu. Reporterzy, operatorzy? Nikt specjalnie przecież ze stażystami nie jeździ, tylko stażyści są doczepiani do reporterów, którzy właśnie jadą robić materiał. To samo dotyczy także operatorów. Zresztą – czasem się jedzie na materiał z dziennikarzem i operatorem, a czasem pół dnia się siedzi i czeka nie wiadomo na co. Za te 3 tys.dostajemy także piękny identyfikator i login do komputera. Także niezwykle kosztowna rzecz ;) Na koniec odbywa się coś w rodzaju egzaminu, który polega na przygotowaniu własnego materiału. Ale żeby była jasność – tutaj także żaden operator z wami nie pojedzie – trzeba ów materiał zmontować z gotowych zdjęć, które są w archiwum. A po wszystkim – góra 2,3 osoby dostaną propozycję pracy jako tzw.redaktor. Czyli montowanie przekazów zagranicznych i tłumaczenie depesz po nocach za 900 zł :D Ale żeby nie było za słodko – zanim ktoś was przyjmie, to jeszcze tuż po tym całym kursie te 2,3 osoby zostaną zaproszone na kolejną przepytywankę z bieżących wydarzeń politycznych. Z ostatniego marcowego kursu własnie 3 osoby zostały zaproszone na taką uroczą rozmowę. Żadna ostatecznie nie została przyjęta…
  Warto także dodać, że do TVN24 można dostać się jeszcze na dwa sposoby(niekoniecznie płatną drogą) – wysłać po prostu CV, o ile się ma oczywiście jako takie doświadczenie lub próbować się dostać na bezpłatny 3-miesięczny staż, po którym szanse na rozpoczęcie pracy są według mnie podobne jak po stażu płatnym.
  Ogólnie rzecz biorąc – ten płatny warsztat, to stosunkowo przyjemna wycieczka po nowoczesnej telewizji; wszędzie(no, prawie wszędzie) można sobie wejść, popatrzeć itd. Fajna wycieczka, tyle że… dość kosztowna.

 16. Sam nie wie, co tym myśleć .Większość co zostało,opisane przez kolegę aligatora ,jest zgodne z rzeczywistością.Resztę wrażeń po zakończeniu.NARKA.

 17. Znalezione na Facebooku:

 18. Tylko w tym zacofanym kraju jakim jest Polska, firma prywatna mogła wpaść na tak idiotyczny i absurdalny pomysł… Barwny zakres warsztatów, to ladnie opisana harówka i czarna robota, która przechodzą wszyscy praktykanci tej firmy!! Jest absurdem i kompletna paranoją by kazać praktykantą płacić z wlasnej kieszeni za pracowanie u kogoś. Takie zachowania powinny zostać oprotestowane, a do tvn nie powinni zgłosic sie żadni chetni!!!!!!

 19. Hej,

  Ciekaw jestem jednego, odbyło się już trochę kursów w tym i poprzednim roku. Ile osób zatrudnili? Czy znajdzie się osoba która szczęśliwie znalazła prace w tvn24 ? Słyszałem, ze po ostatnich warsztatach zaprosili parę osób na rozmowę o prace. Jak taka rozmowa wyglądała? Co proponują? To jest najważniejsza kwestia. Bo jeśli płacąc 3000zl za kurs, miałabym znaleźc po nim sensowną pracę w tvn, to myślę że warto i sam się nad tym zastanawiam.

 20. Hej,
  Jestem uczestnikiem warsztatów weekendowych i serdecznie odradzam. Poza 4 zajęciami zorganizowanymi, musieliśmy sami organizować sobie czas…Nikt się nami nie przejmował, traktowano nas jak intruzów, najchętniej odsyłano nas do kompa żebyśmy montowali materiały z zagranicznych agencji. Zero możliwości ćwiczenia warsztatu. Ani razu nie trzymałam mikrofonu w dłoni.Totalna porażka. TVN24 to fabryka newsów, a ludzie, którzy tam pracują (poza tzw.gwiazdami) są traktowani jak pracownicy hipermarketu, albo gorzej…bo siedzą na umowach zlecenie za marne grosze. Początkowo łudziłam się, że kasa za warsztaty to inwestycja w przyszłość i wydawało mi się, że to mało jak na to, co było zawarte w ofercie, ale teraz już wiem, że firma na tym zarabia, bo poza identyfikatorem ze zdjęciem nie daje absolutnie nic. Drogi TVN!Trochę szacunku dla ludzi!

 21. nie wiem czy mam farta czy jak to jest al moja mama sama zaproponowała mi udział w tych warsztatach. niestety dopiero teraz dowiedziałam się o tej”szkole”. nawet te 3000 to nie jest dużo. podejrzewam, że można ta kwotę rozłożyć na raty. za byle kurs językowy płaci się od 1600 więc nie przesadzajcie. moim zdaniem pomysł jest bardzo fajny. w przyszłości skorzystam z tego ;)

 22. Obawiam się, że nie można rozłożyć tego na żadne raty. W samej stacji raczej marne szanse na to, aby kogoś przyjęli, a dyplom ukończenia kursu można sobie co najwyżej powiesić na ścianie lub pochwalić się nim przed babcią. Inne stacje raczej się z niego śmieją lub w najlepszym wypadku spoglądają nań z politowaniem.
  Do samego TVN24 można sobie przyjść na zwykły staż, nie płacąc 3000. Szanse są takie same. A tzw.kurs, to po prostu rozbudowana wycieczka. I do tego niezwykle kosztowna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: