Pierwszy człowiek na księżycu

Autor: Justyna Obara

flaga20 lipca minęło 40 lat od pierwszego lądowania człowieka na księżycu. Dla pamiętających to wydarzenie była to okazja, by przypomnieć sobie przeżywanie wtedy emocje, zwłaszcza, że wierzono wówczas, że stopy Neila Armstronga przecierają jedynie szlaki dla wielu innych, których właściciele będą kolonizować księżyc. Dla specjalistów ds PR 20 lipca 1969 roku był jak gwiazdka i urodziny w jednym. Motyw lądowania na księżycu, był i nadal jest eksploatowany przez specjalistów ds PR, marketingu i reklamy.

Zresztą sam fakt wystrzelenia Armstronga i Aldrina w kosmos był wynikiem walki wizerunkowej USA i ZSRR (by nie użyć tu brzydkiego słowa ”propagandowej”). Gdy w 1961 roku prezydent Kennedy prosił kongres o zwiększenie funduszy na program kosmiczny, pragnął ratować PR własny i kraju, nadszarpnięty zimnowojennymi porażkami, takimi jak nieudana inwazja w Zatoce Świń. Niepowodzeniami USA były także rosyjskie sukcesy, w tym lot Yuriego Gagarina po orbicie Ziemi.

Zatknięcie amerykańskiej flagi na księżycu było równoznaczne ze zwolnieniem tempa podboju kosmosu. Nie było jużtu byłem o co się ścigać (technologia nie pozwalała jeszcze na wyznaczanie nowych celów w kosmosie) ani z kim (rosyjskie imperium borykało się z coraz to nowymi problemami wewnętrznymi) . Dziś USA ma kłopoty ze skonstruowaniem rakiety, która zabrałaby astronautów na księżyc, a poprzedni szef NASA Michael Griffin by ratować budżet agencji straszył kongresmenów, że Amerykanie mogą zostać powitani na Srebrnym Globie przez Chińczyków. Istnieje zatem niebezpieczeństwo, że jeszcze długo przyjdzie nam czekać na kolejne wiekopomne dla ludzkości kroki w przestrzeni kosmicznej. Na razie musimy się zadowolić kupnem kawałka meteorytu na e-Bay. A temu, kogo na taką ekstrawagancję nie stać, pozostaje cieszyć się reklamami, które nawiązują do wydarzenia sprzed czterdziestu lat. Zobaczcie sami!

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. Księżycowe motywy rzeczywiście są atrakcyjne dla niektórych marek. Dzięki za Bowiego w reklamie Reno! :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: