Walka o darmowy transport

Autorka – Aneta Grobelna

Wrocławska sekcja  Stowarzyszenia Syndykalistów Polski nawołuje do buntu pasażerskiego. Jego celem ma być zniesienie przez miasto opłat za komunikację miejską, co, jak sami uważają, przyczyni się do znacznego zmniejszenia korków na wrocławskich ulicach.

Brak korków, spalin, sprawna i do tego darmowa komunikacja miejska – o to postanowili walczyć twórcy strony www.niekasuj.pl , na której namawiają wrocławian do jazdy tramwajami i autobusami bez biletu. Tym sposobem chcą zmusić władze miasta do zniesienia opłat za transport miejski.

Akcja na Nowym Dworze

Akcja promocyjna na wrocławskim Nowym Dworze

– Przejazd komunikacją miejską przez Wrocław to koszmar – mówi jeden z pomysłodawców akcji Mariusz Pruszyński ze Związku Syndykalistów Polski. – Tramwaje i autobusy jeżdżą rzadko i stoją w korkach. Do tego jest w nich tłok. Płacimy więc nie wiadomo za co i to podwójnie, bo zarówno kupując bilet, jak i płacąc podatki.

Wyjściem z tej sytuacji ma być inwestowanie w komunikację miejską oraz zniesienie opłat za transport zbiorowy. Autorzy strony uważają, że dzięki temu więcej ludzi z aut przesiądzie się do autobusów czy tramwajów, zmniejszając tym samym korki na wrocławskich ulicach. Zamiast inwestować w naprawę i rozbudowę dróg, co prowadzi tylko do zwiększenia liczby aut i tym samym korków, proponują oni przeznaczenie funduszy miasta na komunikację zbiorową.

Kampania rozpoczęła się w połowie września, jednak oficjalny strajk planowany jest na 26 października. Do tego czasu autorzy akcji chcą poinformować oraz namówić do strajku jak najwięcej osób. Akcje informacyjne przeprowadzili już na osiedlu Psie Pole i Nowy Dwór. Pragną również dotrzeć do największej grupy odbiorców, jaką jesteśmy my – studenci. W tym miesiącu na Uniwersytecie Wrocławskim ma się odbyć debata ws. stanu komunikacji miejskiej oraz możliwości wprowadzenia nieodpłatnego transportu zbiorowego.

Koniec strajku przewidują dopiero wtedy, gdy prezydent zorganizuje referendum w którym zapyta mieszkańców, czy chcą przenieść część swoich pieniędzy z ciągłych remontów zniszczonych dróg na darmowy transport, z którego skorzystać będą mogli wszyscy.

Na początku pomysł wydawał mi się mało realny, nawet pomimo informacji, że są już w Europie miasta w których transport publiczny jest darmowy. Za przykład podają belgijskie miasto Hasselt, gdzie system bezpłatnej komunikacji istnieje już od 12 lat. Szukając jednak informacji na temat poruszonego wątku, znalazłam komentarz Przemysława Filara, prezesa Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, który  pozwolił mi uwierzyć w powodzenie całej akcji.

-Pomysł z darmową komunikacją miejską jest realny i z pewnością przyniósłby miastu dużo korzyści – uważa prezes Filar – Nie musielibyśmy np. wdrażać karty miejskiej, która pochłonie 300 mln zł. Za te pieniądze spokojnie moglibyśmy jeździć przez rok bez biletów. Przy okazji zaoszczędzilibyśmy na kontrolerach. Moglibyśmy też mniej wydawać na drogi.

Reklamy

Komentarze 4

 1. Nie zgadzam się z tym, że to dobry pomysł! W tramwajach i autobusach tłok się nie zmniejszy tylko jeszcze zwiększy! Teraz ludzie sobie myślą..nie kupię biletu, żeby podjechać dwa przystanki bo szkoda mi kasy, wolę się przejść. Po ewentualnych zmianach każdy kiedy tylko będzie mógł wciśnie się w zatłoczony tramwaj, bo przecież jest darmowy. Jestem za rozwijaniem sieci dróg we Wrocławiu! Patrzcie jesteśmy coraz bliżej zachodu! Te 300mln wolałbym wydać na rozbudowanie sieci tras rowerowych. To by było o wiele lepsze rozwiązanie ;]

 2. Chyba też byłabym za rozbudową tras rowerowych – przejażdżki rowerowe są zdrowsze, przyjemniejsze i nikt cię nie szturcha :)

 3. @PreKambR – całkowiecie się z Tobą zgadzam!

  Ścieżki rowerowe i zielone pasy dla busów, Tramwaj+
  To usprawni komunikację miejską. Ja z chęcią zaczne jeździć busem jak będzie omijał korki i będzie ich więcej (nie lubię tłoków).

  Pozdrawiam!

 4. bzdura ! darmowa jazda ? = wieksze podatki ?
  beda musieli nadrobic na czyms przez te zniesione bilety ?
  wyobrazcie sobie ile rzad na tym zarabia pieniedzy …
  do tego te maksymalnie wypchane tramwaje i autobusy …
  po co to komu … ?? chcesz jezdzic bez biletu ? jestes hardkorem :D .. zlapia Cie .. zawsze mozesz uciec
  Twoje ryzyko :P nie ? to kup bilet

  pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: