Studencie, czy wiesz, że dzisiaj jest twój dzień?

17 listopada to od 1939 roku  Międzynarodowy Dzień Studenta. Obchodzony jest w 65 krajach, by upamiętnić wydarzenia, jakie miały miejsce w tym dniu w Czechosłowacji. Prascy studenci podczas demonstracji przeciwko zajęciu ich kraju przez Niemców, zostali krwawo stłumieni przez nazistów. Nie obeszło się bez ofiar śmiertelnych, a około 1200 studentów zostało zesłanych do obozów koncentracyjnych.  Kongres International Students Council w 1941 roku postanowił uczcić to wydarzenie oraz poległych studentów ustanawiając dzień 17 listopada Międzynarodowym Dniem Studenta.

Brać akademicka w większości państw hucznie obchodzi ten dzień, który często jest wolny od zajęć. Studenci wychodzą wówczas na ulice by zaprotestować przeciwko łamaniu praw człowieka opowiadające się w szczególności za wolnością słowa, religii, poszanowaniem płci czy równym dostępem do edukacji.

W Polsce Dzień Studenta nie jest szczególnie obchodzony. Mało który żak wie, że takie święto w ogóle istnieje, a szkoda gdyż inicjatywa jest zacna. Mam nadzieję, że na przestrzeni lat coś się zmieni gdyż myślę, że warto przyłączyć się do takich demonstracji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: