Studencie, czy wiesz, że dzisiaj jest twój dzień?

17 listopada to od 1939 roku  Międzynarodowy Dzień Studenta. Obchodzony jest w 65 krajach, by upamiętnić wydarzenia, jakie miały miejsce w tym dniu w Czechosłowacji. Prascy studenci podczas demonstracji przeciwko zajęciu ich kraju przez Niemców, zostali krwawo stłumieni przez nazistów. Nie obeszło się bez ofiar śmiertelnych, a około 1200 studentów zostało zesłanych do obozów koncentracyjnych.  Kongres International Students Council w 1941 roku postanowił uczcić to wydarzenie oraz poległych studentów ustanawiając dzień 17 listopada Międzynarodowym Dniem Studenta.

Brać akademicka w większości państw hucznie obchodzi ten dzień, który często jest wolny od zajęć. Studenci wychodzą wówczas na ulice by zaprotestować przeciwko łamaniu praw człowieka opowiadające się w szczególności za wolnością słowa, religii, poszanowaniem płci czy równym dostępem do edukacji.

W Polsce Dzień Studenta nie jest szczególnie obchodzony. Mało który żak wie, że takie święto w ogóle istnieje, a szkoda gdyż inicjatywa jest zacna. Mam nadzieję, że na przestrzeni lat coś się zmieni gdyż myślę, że warto przyłączyć się do takich demonstracji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: