Wystawa „Bliźniemu swemu” już we Wrocławiu

Autorka: Anna Gabryś

16 grudnia dotarła do Wrocławia ogólnopolska wystawa „Bliźniemu swemu. Ekspozycja organizowana jest co dwa lata i kończy się aukcją przedstawionych prac, z której całkowity dochód przeznaczony jest na pomoc bezdomnym. Inicjatorami akcji jest Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta i Fundacja „Bliźniemu swemu”.

Wystawa, którą od środy 16 grudnia do 10 stycznia możemy oglądać w Muzeum Miejskim

dr Bohdan Aniszczyk łamie się chlebem z gośćmi

we wrocławskim Ratuszu jest przeglądem polskiej sztuki współczesnej. Możemy na niej zobaczyć około 100 prac – obrazów, zdjęć, czy grafik, o różnej tematyce, wykonanych zarówno przez znanych jak i początkujących twórców. Wśród artystów, którzy bezpłatnie przekazali swe dzieła na aukcję znaleźli się w tym roku: Jerzy Duda-Gracz, Magdalena Abakanowicz, Ryszard Horowitz, Rafał Olbiński, Jan Tarasin, Józef Hałas, Jan Młodożeniec, Adam Myjak czy Teresa Wallis-Joniak i wiele innych. Wszystkie prezentowane na wystawie prace będzie można nabyć na aukcji 21 marca 2010r. w Rzeszowie.

Zebranych w Ratuszu gości powitał prezes Zarządu Głównego TPBA, dr Bohdan Aniszczyk, który powiedział kilka słów na temat historii Towarzystwa, a także charakteru jego wychowanków – osób ubogich i bezdomnych, którzy w Polsce mają swój niezmiennie negatywny stereotyp. Następnie głos zabrał prezes Fundacji „Bliźniemu swemuEmil Jurkiewicz, który przypomniał, że dwadzieścia lat temu, tych którzy chcieli pomagać biednym uważano za nierozsądnych, a Jerzy Urban w swej propagandzie przekonywał, że w Polsce nie ma problemu bezdomności, że to jedynie wymysł pewnej grupy osób. Dziś ludzie częściej pomagają, jednak jak dodał prezes, najtrudniej jest się dzielić tym, którzy mają dużo, jednak dzielenie się to największa wartość. Przekonując zgromadzonych do uczestnictwa w aukcji Jurkiewicz dodał, że posiadanie jednego z obrazów, rysunków czy grafik zapewni świadomość, że komuś pomogliśmy.

Wystawa we wrocławskim Ratuszu potrwa do 10 stycznia

Wystawa we wrocławskim Ratuszu potrwa do 10 stycznia

To już XI edycja charytatywnej inicjatywy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i Fundacji „Bliźniemu swemu„. Jak co dwa lata wystawa darczyńców akcji charytatywnej zgromadziła licznych zainteresowanych. Wernisaż uświetnił koncert muzyka jazzowego, trębacza Zbigniewa Czwojdy, oraz pianisty Marka Markowskiego. Muzycy zagrali m.in. „Summer Time” oraz „White Christmas”. Na koniec otwarcia wystawy, bp Andrzej Siezieniewski pobłogosławił chleb, którym następnie podzielili się zebrani w Muzeum. Można było również skosztować smalcu wyrabianego przez bezdomnych w jednym z kół TPBA.

Wystawa we wrocławskim Muzeum będzie czynna do 10 stycznia. Wcześniej można ją było zobaczyć w warszawskiej Zachęcie, natomiast z Wrocławia trafi do Pałacu Sztuki w Krakowie i dalej do BWA w Katowicach i Rzeszowie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: