Pomóż szarej

Autorka – Anna Gabryś

World Wildlife Fund zachęca do pomagania fokom. Poprzez akcję „Pomóż mi wrócić do domu… Ratujmy foki szare” apeluje do turystów wypoczywających nad polskim morzem o nie zbliżane się do fok, które boją się ludzi, a w dodatku mogą być nosicielami groźnych chorób. Obecność turystów na plaży zmusza foki do wędrówki. Wystraszona foka nie wraca już na to samo miejsce.

Foki utraciły swoje naturalne siedliska. Celem akcji jest odtworzenie pierwszej polskiej kolonii fok szarych, utworzenie rezerwatu, gdzie foki mogłyby żyć z dala od człowieka. Obecnie najczęstszą przyczyną śmierci jest zaplątywanie się fok w sieci rybackie, a także zanieczyszczenie wód Bałtyku. Pod koniec XIX wieku, na terenie Pomorza Gdańskiego i Prus Wschodnich można było spotkać około tysiąca fok. W latach 1912 – 1919 w rejonie Zatoki Gdańskiej zabito 520 fok, rywalizujących z rybakami o swój pokarm. Po II wojnie zwierzęta te zniknęły z naszych wód. Obecnie jedynie pojedyncze osobniki przypływają do Polski z innych rejonów Bałtyku.

Organizatorzy akcji stawiają na edukacje. Powstał „Błękitny Poradnik”, uczący jak powinni zachować się ludzie, gdy widzą foki. Poradnik będzie rozdawany w nadmorskich miejscowościach wypoczynkowych w okresie letnim. Jest już dostępny w wersji online. O obecności fok informować będą niebieskie tablice.

Błękitny Patrol WWF tworzy grupa wyszkolonych i odpowiednio wyposażonych wolontariuszy, którzy będą nieść pomoc fokom przez całą dobę. Wszystkie foki wymagające leczenia trafią do Stacji Morskiej. Patrol planuje prowadzenie cyklicznych obserwacji z powietrza i lądu.

WWF we współpracy ze Stacją Morską w Helu stworzyli czteroletni plan ochrony foki szarej. By foki mogły wrócić na polskie plaże potrzebne są pieniądze. WWF zachęca do przekazywania darowizn regularnych (co równa się z członkostwem w Klubie WWF) jak i jednorazowych.

Na stronie http://foka.wwf.pl/ można zapoznać się lepiej z akcją, pobrać „Błękitny Poradnik”, tapetę na komputer, dzwonek na komórkę czy przyłączyć się do inicjatywy, przekazując darowiznę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: