Rusza głosowanie w konkursie Szczyt Kultury

W środę, 6.01.2010, na stronie portalu kulturalnego G-punkt.pl ogłoszone zostały nominacje do nagrody Szczyt Kultury. Jest to pierwsza odsłona nagrody, która będzie przyznawana corocznie animatorom kultury z Dolnego Śląska. Laureaci zostaną nagrodzeni 1 lutego w trakcie konferencji prasowej.

Szczyt Kultury

Szczyty Kultury - copyright Mariusz Cieniawa

Ideą nagrody „Szczyt Kultury” dla najlepszego dolnośląskiego animatora kultury jest wyróżnienie osób oraz instytucji, przyczyniających się do wzbogacenia oferty kulturalnej Wrocławia i całego Dolnego Śląska. Wśród kilkunastu nagród przyznawanych w samym tylko Wrocławiu, nie ma jeszcze takiej, która honorowałaby wysiłki animatorów, menadżerów, promotorów kultury. Przyznanie wyróżnienia choć na chwilę ma przypomnieć o tych, którzy nie pojawiają się w blasku fleszy, pracując za kulisami. Celem organizatorów z portalu G-punkt.pl jest docenienie mozolnej pracy, polegającej na pozyskiwaniu źródeł finansowania, spełnianiu skomplikowanych wymogów formalnych i koordynowaniu pracy dużych zespołów ludzi. Szczególną uwagę chcemy zwrócić jednak na wysiłek animatorów by tchnąć nową jakość w kulturalne życie miasta oraz bezkompromisowość w kreowaniu imprez, które nie schlebiają masom.

Nagroda

Laureat nagrody zostanie wyłoniony w trzech etapach. Pierwszej selekcji dokonała redakcja portalu G-punkt.pl, nominując 31 osób i instytucji. Do 25 stycznia, pięciu finalistów wybiorą w głosowaniu czytelnicy. Ostatecznego wyboru dokona kapituła złożona z przedstawicieli wrocławskich mediów. W jej skład weszli: Marcin Szewczyk – redaktor naczelny  dlaStudenta.pl, Marcin Skarżyński – redaktor naczelny Punktu Informacji Kulturalnej http://www.pik.wroclaw.pl, Michał Kuzborski – redaktor naczelny Studente.pl, Michał Raińczuk -redaktor naczelny Kulturanline.pl, Mariola Szczyrba – redaktor naczelna Mojego Miasta Wrocław, Aleksandra Lech – zastępca redaktora naczelnego Akademickie Radio LUZ,  Ewa Kozłowska – szefowa działu kultura KampusTV oraz Lech Moliński – redaktor naczelny G-punkt.pl

Nagroda, w postaci statuetki i czeku na 1000 zł, zostanie wręczona w trakcie konferencji prasowej, która odbędzie się 1 lutego w Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze. Współorganizatorami nagrody są Regionalny Ośrodek Edukacji i Ośrodek Kultury i Sztuki. Autorem projektu statuetki jest Maciej Kus, Wydział Malarstwa i Rzeźby na wrocławskiej ASP. Miejsce wręczenia nagrody wybrane zostało nieprzypadkowo – Łokietka 5 to ośrodek wspierający rewitalizację Nadodrza, w którym G-punkt realizować będzie projekty kulturalne.

Równolegle z głosowaniem na najlepszego animatora trwa plebiscyt, w którym wyłonione zostaną najlepsze dokonania w dziedzinie kultury w 2009 roku. Jest to kontynuacja trzyletniej już tradycji. Wyróżnienie przyznawane jest w drodze głosowania przez czytelników w czterech kategoriach: najlepszy film zagraniczny i polski, najlepsza książka zagraniczna i polska, najlepsza płyta zagraniczna i polska oraz najlepszy wrocławski spektakl teatralny. Wyniki ogłoszone zostaną również w trakcie konferencji prasowej. Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie portalu G-punkt.pl [link do regulaminu?].

Nominowani

Kryterium wyboru kandydatów był zasięg imprezy oraz ich niezależny i ambitny charakter. Na liście nominowanych do nagrody nie znaleźli się organizatorzy masowych imprez o wielomilionowych budżetach. Laureat wybrany zostanie spośród organizatorów najciekawszych, zrealizowanych profesjonalnie, starannie wypromowanych i niebanalnych programowo wydarzeń: filmowych, literackich, muzycznych, teatralnych, kabaretowych, a także działań na polu sztuki.

Do tytułu najlepszego animatora kultury Dolnego Śląska kandydują zarówno organizatorzy młodych imprez, które miał swoją premierę w minionym roku. Jak i osoby związane ze sceną kulturalną od wielu lat.

Organizator

Portal kulturalny G-punkt.pl działa od przeszło trzech lat we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Starannie selekcjonuje opisywane wydarzenia, spektakle, płyty, filmy, książki, poświęcając się ambitnej i niezależnej kulturze. Dotychczas był współorganizatorem Żywych Kultur Muzycznych i pokazów filmowych MovieWro.

Na 2010 roku portal zaplanował działania, którymi inicjuje dyskusję poświęconą kulturze i sztuce. Kontynuowane będą „Śniadania Mistrzów”, czyli cyklicznie odbywające się debaty z udziałem krytyków sztuki, artystów i dziennikarzy. Spotkania organizowane we współpracy z pismem literackim „Rita Baum” i Akademickim Radiem LUZ, dotychczas gościły m. in.: Tomasza Tryznę, L.U.C.-a, Leszka Pułkę i Zbigniewa Maćkowa.

Kolejne działanie kulturalne to „Wirówka Artystyczna”, będąca wkładem portalu G-punkt w proces rewitalizacji społeczno-kulturalnej dzielnicy Nadodrze. Współfinansowane przez Gminę Wrocław spotkania ze znanymi reżyserami, aktorami i ludźmi teatru i kina, towarzyszyć będą projekcjom filmów i czytaniom dramatów. Począwszy od lutego gośćmi „Wirówki” będą między innymi Jan Komasa i twórcy filmu dokumentalnego „Monari” – Łukasz Augustyniak, Kasper Piasecki, Mathias Mezler.

Reklamy

Komentarze 2

  1. hej ho, kto wygrał ten konkurs?

  2. Centrum Reanimacji Kultury – wczoraj było wręczenie nagrody:

    Więcej informacji na stronie portalu http://gpunkt.pl/Artykul/kultura_reanimowana/1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: