Nowe dowody osobiste, czyli ograniczenie biurokracji

Nowe dowody osobiste będą wspólnym projektem MSWiA i NFZ. Jak wyjaśnia  premier Donald Tusk, celem wprowadzenia elektronicznych dowodów osobistych jest ograniczenie biurokracji oraz uproszczenie załatwienia wielu urzędowych spraw.

Decyzją rządu elektroniczne dowody osobiste zostaną wprowadzone na początku 2011 roku. Z informacji przekazanych dziennikarzom przez szefa rządu wynika, iż w 2013 roku dokument ten ma zastąpić książeczkę ubezpieczeniową, która uprawnia do korzystania z usług medycznych gwarantowanych przez NFZ. Nowe dowody mają także zapewnić bezpieczeństwo transakcji zawieranych drogą elektroniczną, czyli mają mieć moc podpisu elektronicznego. Prawo do dowodu osobistego ma przysługiwać obywatelowi polskiemu z chwilą urodzenia. Czyli jeśli rodzice wyrażą taką wolę, prawo do dowodu osobistego będzie przysługiwało nawet noworodkom. Dowód będzie wydawany na pięć lat do chwili ukończenia 10. roku życia. Na dokumencie oprócz chipa – elektronicznej karty dostępowej znajdzie się też aktualne zdjęcie dziecka. Obecnie o dowód mogą ubiegać się rodzice dziecka, które ukończyło 13 lat.
Koszt produkcji nowych dokumentów wyniesie około 1,25 miliarda złotych. Z nowych dowodów ma zniknąć adres zameldowania i za ich wydanie nie będzie pobierana żadna opłata, ponieważ za całą procedurę wymiany dokumentów zapłaci Skarb Państwa.
Rząd zrezygnował ostatecznie z pomysłu, by w dowodzie umieścić odciski palców i biometryczne zdjęcie. Propozycja ministra MSWiA została odrzucona, gdyż koszty były zbyt duże i budziła wiele kontrowersji, jeśli chodzi o ochronę danych osobowych. A jak podkreśla rzecznik rządu Paweł Graś – władze nie chcą gromadzić nadmiaru informacji o obywatelach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: