Dobry pracownik to oczytany pracownik

Szczecińska firma BLStream, międzynarodowy dostawca systemów informatycznych, postanowiła zainteresować swoich pracowników czytaniem książek. W tym celu w siedzibie przedsiębiorstwa działa własna biblioteka, z której zbiorów może skorzystać każdy pracownik w wolnym czasie.

Biblioteka znajduje się na drugim piętrze w siedzibie koncernu, w 156-metrowym pomieszczeniu. Przez pracowników nazywana jest „Bookshelf”. Firma zatrudnia około 170 osób i większość z nich chętnie korzysta z biblioteki. Księgozbiór biblioteki liczy ponad 400 pozycji o różnorodnej tematyce. Ze względu na profil działalności przedsiębiorstwa dominują pozycje techniczne np. „3-D Computer Graphics” lub „Animacje Sieciowe Flash” i są one sprowadzane głównie z zagranicy. Sporo jest także tytułów z zakresu zarządzania, za równo zespołem jak i projektami, np. „Zawód menedżer” P. Druckera albo „Zarządzanie projektami informatycznymi”. Sam pomysł na założenie biblioteki powstał po tym, jak w firmie zaczęły powstawać pierwsze stanowiska kierownicze i obejmującym je specjalistom brakowało wiedzy. By ją pogłębić, oprócz organizowania szkoleń, przedsiębiorstwo zdecydowało się także na zakup fachowej literatury i tak powstała idea otwarcia firmowej biblioteki.

Ponieważ wśród personelu przewagę mają mężczyźni i spora część z nich posiada potomstwo, w kolekcji biblioteki nie brakuje pozycji o tematyce ojcowskiej. Dział HR-u BLStream zadbał o to, by panowie wywiązywali się z roli ojców bardziej świadomie. Żeby usprawnić wypożyczanie poszczególnych książek, w bibliotece funkcjonuje specjalny program, w którym każda pozycja ma przypisany kolejny numer. Pracownicy za jego pomocą wybierają i rezerwują interesujące ich książki. System również automatycznie wysyła maile przypominające o terminowym zwrocie wypożyczonej pozycji do biblioteki.

Jak podkreśla Agnieszka Żmijko, HR menedżer BLStream, stara się dbać o to, by w bogatym zbiorze książek o różnorakiej tematyce nie zabrakło takich, które poruszają problematykę tzw. rozwoju osobistego. Jest to spowodowane dążeniem do tego, by pracownicy realizowali się nie tylko w sferze zawodowej, ale również duchowej.

Reklamy

Komentarze 3

  1. bardzo fajna inicjatywa! same plusy dla obu stron – pracodawcy i pracowników. inne firmy powinny brać przykład. a i ludzie z mojego drugiego kierunku mieliby więcej miejsc pracy :)

    • no! świetny pomysł! ciekawe czy wysyłają newsletter – p: nw tym tygodniu polecamy, nowe w bibliotece, recenzje pracowników itd.

  2. Tytuł powinien brzmieć „Dobry pracownik to doinformowany pracownik”. Czytanie poradników z rozwoju osobistego, czy książek o zarządzaniu projektami informatycznymi, nie stanowi klasycznego przykładu, „oczytania”. Ale inicjatywa mimo wszystko zacna. :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: