Wehikuł czasu na placu Społecznym

Ośrodek Pamięć i Przyszłość stworzył wystawę, swoisty wehikuł czasu, przenoszący zwiedzających do Wrocławia lat 80.

Trafiamy do typowego mieszkania. Znajduje się tu meblościanka, mata z przypinkami, magnetofon, radio z którego usłyszeć można audycję Radia Wolna Europa. Oprócz tego unikatowy egzemplarz tygodnika „Solidarność” z 1981 roku oraz niedokończony transparent. Nie ma wątpliwości, że prezentowany pokój należy do młodego opozycjonisty. Zadbano o każdy detal, aby jak najdokładniej odtworzyć realia epoki. W pokoju z napisem internowanie znajdują się, zwisające z sufitu, białe kartki, których symbolika odkrywana będzie w trakcie. Nie mogło zabraknąć Fiata, którym działacze opozycji przewieźli pieniądze związku, wydobyte na chwilę przed ogłoszeniem stanu wojennego.

Wystawa zbudowana jest jak ulica. Jest na niej zakład pracy, sąd, więzienie, także kino i galeria. Zwiedzający przechodząc przez kolejne pomieszczenia mają okazję z bliska zobaczyć elementy tworzące klimat tamtego czasu. Ekspozycja podzielona na tematyczne sektory przybliża codzienność komunistycznej Polski. Prezentuje masowy ruch społeczny, jakim była „Solidarność”, ale przez pryzmat jednostek. Życie codzienne przeplata się tu z walką z reżimem.

– To wszystko tworzy świat dość symboliczny, ale jednak z bardzo jasnym przekazem historycznym, który pozwoli dotknąć, doświadczyć tej historii– mówi Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

Wystawa adresowana jest do młodych ludzi, ale jest ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu w ogóle. Poza niepowtarzalnym klimatem epoki przyciągnąć widzów mają filmy i multimedia. Jak zapowiada organizator, jest to jedyna w Polsce tak duża i nowoczesna wystawa poświęcona rocznicy powstania Solidarności.

Gdzie: plac Społeczny, 27 sierpnia – 31 listopada

Za ile: bilety 2-8zł

Autorka wpisu- Natalia Nylec

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: